Zlatá tretra Ostrava

zlatá tretra
Shaunae Miller-Uibo

Aktuality

Ostrava tleskala Bekelemu a Dragilaové

8.6.2004 | 23:08

Dva světové rekordy ozdobily 38. ročník atletické Zlaté tretry v Ostravě. O první se postarala americká tyčkařka Stacy Dragilaová výkonem 483 cm. Ten druhý v očekávaném běhu na 10 000 metrů pokořil etiopský vytrvalec Kenenisa Bekele. Časem 26:20,31 vymazal z tabulek šest let starý čas slavného krajana Gebrselassieho (26:22,75).

Bekelemu se přitom totéž povedlo před několika dny i na poloviční trati při mítinku v nizozemském Hengelu. Jasně tak dokomentoval svou momentální vytrvaleckou nadvládu.

"Že překonám rekord jsem věděl už v náběhu do posledního kola," tvrdil šťastný Etiopan.

Ostravský závod mu rozběhli dva zající Keňan Martin Keino a Bekeleho krajan Alemu Dagne. A i když začal čelo startovního pole sám tahat o něco dříve než se předpokládalo, vodiče chválil. "Odvedli vynikající práci. I počasí bylo podle mých představ - ani zima, ani vedro. A o vynikajících divácích ani nemluvě."

O pokoření bájné hranice 26 minut hovoří s respektem. "Jestli se to povede? To ví jen bůh," usmíval se jednadvacetiletý běžec, který potvrdil, že v Aténách poběží nejspíš jen desetikilometrovou trať.

Stacy Dragilaová vylepšila o centimetr dosavadní tyčkařské maximum Rusky Jeleny Isinbajevové, která do Ostravy pro nemoc nedorazila. Přes 483 cm se přenesla na třetí pokus a stadion ve Vítkovicích explodoval nadšením.

Vyhecovaná Dragilaová se pokoušela ještě o 488 cm, ale třikrát neuspěla. "Dnes jsem se necítila vůbec dobře," usmívala se po rekordním závodě americká tyčkařka. "A že z toho byl rekord? Prostě se to stalo... Je to odměna za tvrdou práci v přípravě."

Myšlenkami už míří k olympijským Aténám. "Samozřejmě, že věřím v obhajobu titulu ze Sydney. Zlepšování Isinbajevové nutí k lepším výkonům i mě. Naše souboje jsou pro ženskou tyčku pozitivní," tvrdí Dragilaová.

A útok na pět metrů. "Není to nereálné, stačí chytit správný den," věří Američanka.

Železný s přehledem do Atén

Jakékoli pochyby o své olympijské účasti rozptýlil světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný. Nestačil sice na Rusa Ivanova (87,73), ale ve třetí sérii poslal oštěp do vzdálenosti 86,12 m a v pohodě tak překonal ostrý limit pro Atény.

"Výkon to není špatný, ale už jsem na velkých mítincích dokázal předvést i lepší," poznamenal trojnásobný olympijský vítěz, kterého trochu zamrzela porážka.

"Nepamatuji se, že bych kdy v Ostravě prohrál, možná jako mladej kluk. Je to super mítink a dovedu si představit, že právě na něm bych mohl v budoucnu uzavřít kariéru," dodal.

Další megahvězda mítinku, Američanka Marion Jonesová, se musela ve skoku do výšky spokojit jen se třetím místem a výkonem 667 cm. "Rozhodně nejsem spokojena. Neměla jsem vážnější problémy, na rozběhu jsem byla dostatečně rychlá, chybělo tomu jediné - lépe trefené prkno a delší skoky," hodnotila svůj výkon. Do Ostravy se prý ráda vrátí i potřetí. "Když mě pořadatelé pozvou," usmívala se. Jejími přemožitelkami se staly ruské Taťjany Kotovová (700 cm - rekord mítinku) a Lebeděvová (691).

Sanchézova série pokračuje, Tesařík porazil Mužíka

Překážkář Felix Sánchez z Dominikánské republiky nepoznal v běhu na 400 m přemožitele od července 2001. Zvítězil i v Ostravě, v solidním čase 48,44.

"Zaběhl jsem si osobní maximum, takže musím být spokojen," usmíval se Sánchez. "Doufám, že moje série bude pokračovat. Ale za zlato z Atén bych vyměnil i konec té série," dodal.

Naopak závod příliš nevyšel Jiřímu Mužíkovi, který místo stíhání Sáncheze prohrál i český souboj se Štěpánem Tesaříkem. "Porazil mě poprvé v životě," poznamenal Mužík.

Oba tréninkoví partneři zaváhali na poslední překážce, Mužíkovo zakopnutí však mělo vážnější následky. Český rekordman doběhl až sedmý v čase 50,12, Tesařík byl o místo lepší a výkonem 49,23 splnil ostrý olympijský limit.

"Jsem rád, že mám limit, ale mohlo to být i lepší. Cítil jsem se velmi dobře, věřil jsem si na osobní rekord," prohlašoval po závodě. Z vítězství nad Mužíkem nedělal vědu. "Víc bych se naparoval, kdyby Jirka nezakopl a já ho porazil v čistém závodě. Takhle to není tak jednoznačné."

Mužík si vyčítal technickou chybu. "Moc jsem prodloužil krok, a pak jsem se musel odrážet opačnou nohou," posteskl si překážkář, který málem upadl a do cíle sotva doběhl. "Zapracovala únava, málem jsem se rozmlátil."

Sérii nejrychlejších časů sezony zahájila Ruska Julia Pečenkonivá, která zvládla překážkovou čtvrtku za 53,99. "Byl to skvělý vstup do sezony, lepší čas jsem ani nečekala. Spokojena jsem i po technické stránce," libovala si Ruska.

Další Ruska Irina Liščinská vylepšila maximum sezony v běhu na 1500 m, to má nyní hodnotu 4:03,74. "Že jsem porazila Holmesovou? To v této fázi sezony nic neznamená. Beru to s rezervou, většina běžkyň je stále v období přípravy," svěřovala se Leščinská.

Běh na 200 m vyhrál v rekordu mítimku 20,30 Američan Justin Gatlin. O další rekord Zlaté tretry se postaral v běhu na 110 metrů překářek další Američan Allen Johnson (13,12). "Bylo fajn, že se tu běžely i rozběhy, to mi pomohlo k času, s nímž jsem spokojen," pochvaloval si Johnson.

Roli favoritky splnila v běhu na 800 m Mosambičanka Maria Mutolaová. Kromě rekordu mítinku vylepšila i své letošní světové maximum na 1:57,72. "Měla jsem jasný cíl, překonat rekord mítinku. Opravdu jsem šťastná, že se mi to povedlo," pokyvovala hlavou Afričanka. "Musím pochválit vodičku, odvedla výbornou práci. Škoda, že nemohla běžet Formanová, soupeření s ní mě vždy motivovalo.

Zajímavý souboj pod vysokou laťkou rozehrály vyškařky. Na 198 uspěla hned napoprvé Chorvatka Blanka Vlašicová, což jí v souboji s favorizovanou Jihoafričankou Hestrie Cloeteovou vyneslo vítězství.

"Jsem velmi šťastná. Po náročném tréninku jsem se totiž cítila hodně unavená a ani úvod dnešního závodu nebyl zrovna optimální Hlavně na 185 a na 192 cm jsem se potýkala s mizernou technikou, ani nevím, jak se mi povedlo vyhrát," přiznala Chorvatka.

Už v předprogramu se blýskla solidním výkonem v disku olympionička Věra Pospíšilová. Druhým pokusem dosáhla mety 64,22 m a suverénně zvítězila. "Ten hod jsem trefila velmi dobře, a tak jsem začala v dalších sériích víc riskovat. Jenže jsem se potýkala s drsným kruhem a nemohla do otočky pořádně zapojit levou nohu," hodnotila česká diskařka své vystoupení.

O poznání rozpačitější bylo účinkování trojskokanky Šárky Kašpárkové, její nejdelší pokus měl hodnotu 13,95 m. To je 25 cm za olympijským A-limitem a 5 cm za B-limitem... Stačilo jí to na páté místo. "Nevycházel mi rozběh, na čistou délku to těch 14,20 bylo. Vím, že na limit mám, jen musím zlepšit techniku," věří svěřenkyně trenéra Pogányho.

Závod vyhrála Ukrajinka Govorovová, která zvládla 14,51 m. "Jsem naprosto spokojená, před dvěma dny mě hodně pobolívala záda, nevěděla jsem, zda budu vůbec skákat. Skvělí diváci mě ale vyhecovali k maximu," vysekla poklonu ostravskému obecenstvu.

iDNES - rou, ber

Top Athletics
Český běh žen