Zlatá tretra Ostrava

zlatá tretra
Shaunae Miller-Uibo Tom Walsh Tomáš Staněk Miguel Echevarría Ryan Crouser Sam Kendricks

Aktuality

Barshim a Kendricks poprvé v Ostravě

12.6.2018 | 13:52

Foto: Luděk Šipla (sport-pics.cz)

Výškař Mutaz Essa Barshim a skokan o tyči Sam Kendricks se v Ostravě představí vůbec poprvé. Oba dva se těší na skvělou atmosféru a mají v plánu zaútočit na rekordy mítinku.

O zítřejších výkonech

Barshim: Já chci hlavně poděkovat, že tady můžu být. Několik let jsem sledoval tento mítink a vždycky jsem tu chtěl skákat. Hodně jsem slyšel o skvělé atmosféře. Jsem šťastný, že tu konečně můžu být a zažít to na vlastní kůži.

Kendricks: Já jsem také rád, že jsem tady. Jsem rád, že jsme tu oba. A jsem také rád, že tady sedím s Mutazem, protože on je to skvělý parťák na rozhovory a interview.

O překonání rekordu mítinku

Barshim: Letos není žádné mistrovství, takže rekordy jsou pro mě cíl. Jsou pro mě letos motivací. Můžeme začít s mítingovým rekordem. Ale doufám, že to bude jen začátek. :)

Kendricks: Když dojde na rekordy mítinku, jde o něco hodně speciálního. My atleti máme některé stadiony prostě rádi a rádi se tam vracíme. Když má člověk nějaký stadion rád, tak chce přispět do historie stadionu. A právě proto na rekordy mítinku útočím. Pro mě má překonání rekordů má dvě části: zaprvé prostě musíte vyhrát závod, což v této konkurenci není nikdy jednoduchá. A zadruhé je to takový "all stars match”, protože soutěžíte se všemi, kdo tu kdy startovali. Já jsem si třeba dělal průzkum o Tretře a tady drží rekord Renauld Lavillenie, což je pro mě velká motivace. Zatím máme bilanci letošních startů 2:2. Když bych tady skočil rekord, bral bych to jako vedení.

O neustálých otázkách na překonání všech rekordů, o tlaku

Barshim: Potřebujete něco, co vás posouvá. Někdy musíte prohrát, aby vás to motivovalo. Někdy vás prostě tlačí rekordy. Mně tohle probírání nevadí. Je to pro mě právě ta motivace. Miluju výšku, miluju ten sport a tohle překonávání sama sebe i ostatních je to, proč to dělám.

Proč ho baví jezdit na nová místa a jak se s tím vyrovnává

Kendricks: Pro nás tyčkaře je to dost složité. Stadiony nás hodně ovlivňují. Ale pro mě je to motivace. Já ani Mutaz jsme nebyli minulou sezonu poraženi. Když jste dlouho na vrcholu, nesmíte tam usnout. Proto rád jezdím na nová místa. Musíte tam překonat ne jen soupeře, ale i nové podmínky.

O ostravském stadionu

Kendricks: Párkrát jsem tento mítink sledoval. Viděl jsem i několik videí přímo od mých kolegů, kteří tu byli. A včera jsem se tam byl i podívat. Byl jsem překvapený, jak se dokázal stadion za ty roky změnit. Už teď patří k mým nejoblíbenějším místům

Barshim: Zatím mám jen pozitivní pocity. Každý rok jsem Tretru sledoval. Těším se především na diváky. Bývá tu vyprodáno a já prostě miluju davy. Miluju, když mě tlačí k těm nejlepším výkonům.

O popularitě

Barshim: Samozřejmě jsem postupně cítil změnu, ale neberu to jako tlak. Je to spíš motivace. Lidi mě poznávají, zastavují mě, fotí se se mnou, chtějí moje podpisy. Stal jsem se v Dauhá takovým ambasadorem sportu. Chci náš sport propagovat a cítím tak i určitou zodpovědnost. Ale je to spíše radost a motivace. 

Kendricks: V USA je to hodně jiné. Je to obrovský stát s různými lidmi. Takže není úplně vděčné, aby mladý kluk hodnotil celou zemi. Ale kdybych bral jen Mississippi, odkud pocházím, tak bych se asi opakoval to, co říkal Mutaz. Když něčeho dosáhnete, lidi vás začnou vnímat. Je to trochu i zodpovědnost, protože lidé doma to s vámi prožívají. Moje prohry jsou jejich prohry a moje z mých výher se radují snad ještě více než já.

O MS v Dauhá

Barshim: Jsem hrozně rád, že si konečně zaskáču doma. Mám opravdu velké štěstí, že to budu moci zažít. Ale každé místo má svoji atmosféru a kouzlo. Každý šampionát je zapíše do historie něčím jiným. Myslím, že MS v Dauhá bude skvělé. Nechci, aby to vypadlo, že se tady jen chlubím, ale už jsem stadion viděl a myslím, že je skvěle připraven.

O MS v USA

Kendricks: Těším se už do Dauhá. Mutaz mi před tiskovkou říkal, že bych si tam mohl i zatrénovat, tak doufám, že se nějak dohodneme. :) MS na dráze bude v USA poprvé, takže to bude určitě velké. V Eugine to umí a vždycky, na každý mítink, přijdou s něčím novým a myslím, že ani tentokrát tomu nebude jinak. 

Top Athletics
Český běh žen
Sportuj v Ostravě