Zlatá tretra Ostrava

zlatá tretra
Shaunae Miller-Uibo

Aktuality

Zlatá tretra uvítá nejlepší kladiváře

13.12.2005 | 11:10

Materiál z ostravské tiskové konference Zlaté tretry ze 7. prosince 2005. (Word, 49 kB)

OSTRAVA - Na pětačtyřicátém ročníku atletického mítinku Zlatá tretra se má otřásat hranice světového rekordu v hodu kladivem. Pořadatelé na tiskové konferenci oznámili, že na start získali úřadující mistry světa Ivana Tichona z Běloruska a Rusku Olgu Kuzenkovovou, jíž bude v sektoru konkurovat aktuální držitelka světového maxima Taťána Lysenková.

Soutěže v obou kategoriích kladivářů se uskuteční už 29. května, den před hlavním programem mítinku na vedlejší rozcvičovací ploše Městského stadionu v Ostravě-Vítkovicích. "Chceme tím navodit předstartovní atmosféru," řekl manažer mítinku Alfons Juck. "Vzhledem k tomu, že na startu bude skutečná špička ve svém oboru, můžeme se pokusit o světový rekord," míní.

Z trojice největších hvězd vykazuje nejlepší formu dvaadvacetiletá Ruska Lysenková, která letos vylepšila světový rekord na 77,06 metru. Ve své kariéře už čtrnáctkrát přehodila 70 metrů, což se na území České republiky ještě žádné z žen nepodařilo.

"Moje kariéra teprve začíná. I když jsem hodila světový rekord, potřebuji ještě více dokazovat, že patřím do světové špičky. Nemyslím si, že bude mnoho příležitostí v rámci nové tour startovat v hodu kladivem, o to bude ostravské vystoupení důležitější," vzkázala Lysenková prostřednictvím pořadatelů.

Její velká soupeřka Kuzenkovová, která vyhrála olympiádu v roce 2004 i letošní světový šampionát, je v historických tabulkách až čtvrtá. I proto se na vzájemný souboj těší. "Chtěli bychom znovu posunout absolutní maximum," uvedla legenda světového kladiva.

Dvojnásobný mistr světa Tichon za celý letošní rok nenašel přemožitele. A svým osobním maximem 86,73 metru zůstal jen o centimetr za světovým rekordem legendárního Jurije Sedycha. "Když bude forma, proč bych nemohl útočit na světový rekord?" uvedl Tichon.

Novinkou v hlavním programu mítinku Grand Prix bude souboj vozíčkářů na 1500 metrů. "Zařadili jsme ji po vzoru velkých světových podniků, například curyšské Weltklasse," podotkl Juck.

Autor: ČTK.

Top Athletics
Český běh žen