Zlatá tretra Ostrava

zlatá tretra
Shaunae Miller-Uibo

Aktuality

Železný se loučil, skvělý návrat Brejchové

31.5.2006 | 10:51

O s t r a v a - Ve velkém stylu se vrátila na atletická kolbiště po mateřské dovolené oštěpařka Nikola Brejchová. Na Zlaté tretře vyhrála hodem dlouhým 65,26 metru, kterým o pouhé dva centimetry zaostala za nejlepším světovým výkonem roku a vytvořila rekord mítinku. V Ostravě byly nakonec k vidění dva nejlepší letošní světové výkony.

V chladném počasí, které ale na rozdíl od loňského roku neprovázel ve Vítkovicích déšť, si vysloužil největší aplaus oštěpař Jan Železný, který dnes při svém posledním startu před českými diváky v kariéře obsadil třetí místo.

Loučení "pokazili" trojnásobnému mistru světa a olympijskému vítězi úspěšný obhájce prvenství Sergej Makarov z Ruska a překvapivě také Lotyš Ainars Kovals.

Železný při své ostravské derniéře předvedl výkon 83,52 metru, Kovals hodil o 222 centimetrů dál, Makarov dosáhl vynikajících 88,49 metru. "Jsem hrozně zklamaný, že to dnes nevyšlo. Vždycky jsem sem jezdil hrozně rád," řekl divákům světový rekordman Železný.

Sadovové se vrací forma

O nejlepší výkon mítinku se postarala ruská diskařka Natalja Sadovová. Olympijská vítězka poslala ve třetí sérii disk do vzdálenosti 67,24 metru a předvedla nejdelší hod od roku 2004.

Vicemistryně světa zároveň k nelibosti domácích fanoušků porazila obhájkyni prvenství Věru Cechlovou-Pospíšilovou, jež skončila výkonem 63,44 až třetí za Polkou Wiolettou Potepaovou.

Sadovová vrátila Cechlové loňskou porážku. "Ale neznamenalo to pro mne žádnou speciální motivaci. Chtěla jsem hodit daleko a tohle mě velmi uspokojilo," řekla Sadovová.

Věru Cechlovou trápily natažené vazy v kotníku. "Nechtěla jsem se na to vymlouvat, proto jsem to nikomu neříkala," prohlásila po závodu Cechlová. Bojovala sama se sebou, její kotník držel pohromadě tejp. "Takže jsem mohla relativně dobře točit na té noze. A jsem ráda, že jsem nakonec hodila celkem daleko," řekla novinářům.

Na závod, kde byl hod diskem v hlavním programu při její účasti poprvé, se velmi těšila a neuměla si představit, že by do kruhu vinou zranění nenastoupila. "Nemohla jsem připustit, aby to tady bylo beze mne," uvedla atletka, kterou nyní čeká hlavně léčba a třítýdenní závodní pauza.

Nejrychlejší závod roku zaběhla v Ostravě na trati 3000 metrů Keňanka Priscila Jepletingová časem 8:40,55 minuty. O vyrovnání světového maxima se postarala chorvatská výškařka Blanka Vlašičová, jež přeskočila rovné dva metry.

Další změnu v čele letošních světových tabulek znemožnil silný vítr. Favorizovanému Terrenci Trammellovi z USA foukalo v běhu na 110 metrů překážek do zad o dvě desetiny silněji, než dovolují pravidla, a pomohlo mu to k času 13,19 sekundy.

Na sedmém místě se na nepřízeň počasí mohl zlobit Stanislav Sajdok, protože čas 13,65 by za regulérních podmínek znamenal osobní rekord a splnění limitu pro start na mistrovství Evropy v Göteborgu.

Přibylo šest limitů pro start na ME

V honbě za nominačními kritérii se dařilo jiným domácím atletům. Uspělo jich hned šest a mezi nimi vynikla oštěpařka Nikola Brejchová, jež oslavila triumfální návrat na atletickou scénu po mateřské dovolené.

Svůj první závod ozdobila hodem do vzdálenosti 65,26 metru, kterým o pouhé dva centimetry zaostala za nejlepším světovým výkonem tohoto roku. Jeho majitelkou je další česká vrhačka Barbora Špotáková, jež se musela spokojit s druhým místem (63,77).

Brejchová už prvním soutěžním hodem po roce a půl překonala 62 metrů, vzápětí se parádním druhým pokusem zařadila mezi favoritky šampionátu. Její český rekord z roku 2004 má hodnotu jen o 65 centimetrů lepší.

"Čekala jsem hod kolem 57 metrů, maximálně limit na ME. Ale tohle," divila se svému velehodu po dlouhé přestávce Brejchová. K výbornému výkonu ji vyhecovali hlavně fanoušci.

"To bylo atmosférou. Ale asi to nebyla náhoda, byl tam i další pokus na 63 metrů," radovala se z formy.

Brejchová strašně nerada prohrává a nechtěla, aby v souboji s pěti soupeřkami skončila poslední. "To by byl šílený pocit," uvedla. I proto šetřila síly, moc se nerozcvičovala.

"Pak už mi docházely síly, pořád nemám ten pocit z roku 2004, jsem nevyházená. Ale do Göteborgu je daleko, takže se budu snažit připravit, letos je velká šance," prohlásila. Od té doby, co se jí narodila dcera Valerie, se cítí se víc v pohodě.

"Závodím si pro radost, asi se to projevuje," přemítala. S miminem se doma nerada loučila a hned po závodu odjela do Prahy. Bude hlavně trénovat, v červenci otestuje formu na čtyřech mítincích. "Letos to bude zkoušková sezona," řekla oštěpařka, jejíž český rekord má od olympijské sezony hodnotu 65,91 metru.

V tyči uspěly Hamáčková i Baďurová

V tyčkařském sektoru Pavla Hamáčková překonala na první pokus 440 centimetrů a skončila pátá. Do Göteborgu se kvalifikovala i Kateřina Baďurová, jež limit 430 cm trefila přesně. Soutěž vyhrála papírová favoritka Anna Rogowská z Polska skokem přes 460.

Silný protivítr na protilehlé rovince znemožnil dosáhnout špičkového času vítězce běhu na 400 metrů překážek vicemistryni světa Lashindě Demusové z USA (54,62), v silné konkurenci se ale i v nepříznivých podmínkách vypjala k limitu Zuzana Hejnová.

Na šestém místě zaznamenala juniorská mistryně Evropy výkon 56,90 a stala se už třetí českou limitářkou v této disciplíně. V rychlém závodu na 100 metrů překážek, který vyhrála Američanka Lolo Jonesová časem 12,72, obsadila Petra Seidlová sedmé místo.

Nejenže získala skalp loňské české jedničky Lucie Martincové, ale časem 13,28 vyhověla o dvě setiny nominačnímu kritériu českého svazu.

Stejnou rezervu měl na dvoustovce Jiří Vojtík, který zatáčku s rovinkou proběhl za 20,88. Vítězný Jamajčan Usain Bolt vytvořil časem 20,28 rekord mítinku, jehož držitelem byl od předloňského roku světový rekordman na stovce Justin Gatlin.

"To jsem ani nevěděl, ale jsem rád, že poprvé v životě mám nějaký rekord na evropském mítinku," řekl juniorský světový rekordman, jehož maximem je čas 19,93.

Vítězstvím favorita skončil i závod na 400 metrů překážek, kterému dominoval americký mistr světa Bershawn Jackson. V citelném chladu v závěru mítinku mu k tomu stačil čas 48,76. Na šestém místě potřeboval Jan Uhlík běžet o čtyři setiny rychleji, aby se rovněž kvalifikoval na ME.

Fiaskem pořadatelů skončil závod na 3000 metrů překážek, který hrubě ovlivnila chyba rozhodčích při počítání kol. Z vítězství se radoval Rakušan Günther Weidlinger, ale jen proto, že řada afrických favoritů finišovala o kolo dříve a pořadatelé je po zjištění chyby vrátili do závodu.

Při "hladké" trojce se podobná chyba už neopakovala a Tariku Bekele, bratr fenomenálního Kenenisy, ji vyhrál v osobním rekordu 7:36,44.

Top Athletics
Český běh žen