Zlatá tretra Ostrava

zlatá tretra
Shaunae Miller-Uibo

Aktuality

Tichon a Kozmus už jsou v Ostravě

24.6.2007 | 22:34

Prvními účastníky 46. ročníku mítinku Zlatá tretra jsou dva momentálně nejlepší světoví kladiváři – aktuální mistr světa Ivan Tichon a Primož Kozmus. Běloruský a slovinský kladivář přiletěli do Ostravy v neděli odpoledne z Milána, kde v sobotu závodili v 1. lize Evropského poháru.

Z vítězství se těšil úřadující mistr Evropy Ivan Tichon, který výkonem 79,40 m z poslední série odsunul Kozmuše (78.32 m) na druhé místo. „Vítězství si velice cením, protože vyhrát posledním pokusem je vždycky strašně náročné,“ řekl Ivan Tichon. „Cítím se opravdu dobře, po cestě nejsem vůbec unavený a už se těším na závody. Chci v Ostravě vyhrát. Že někteří novináři mluví před závodem dokonce o světovém rekordu? Pro mě je důležité vítězství,“ dodal kladivář, jehož osobní rekord je pouze o centimetr horší než světový rekord Jurije Sedycha (86,74 m). „S výkonem za hranici osmdesát metrů tady budu určitě spokojen.“

Po příletu do Ostravy se slovinským soupeřem společně poobědvali, nad jídlem však o závodě nemluvili. Dokonce ani na stadion se Tichon v neděli nepodíval. „Sektor i kruh znám z loňska, kdy bylo všechno perfektní, takže mi stačí jít se tam opět až v pondělí,“ řekl.

Loni při premiéře kladivářské soutěže na Zlaté tretře obsadil Ivan Tichon páté místo. Slovinec Primož Kozmus tehdy ve startovním poli nefiguroval, nyní přijel do Ostravy jako držitel druhého nejlepšího výkonu sezony 82,30 m. „Letos jsem určitě v životní formě,“ přiznal. Prohra s Tichonem v Milánu jej příliš nezarmoutila. „Mám radši závody se šesti pokusy. Čtyři jako na Evropském poháru jsou málo – první je zajišťovací a pak už zůstávají jenom tři. To nestačí,“ řekl slovinský kladivář. Jeho souboj s Tichonem by mohl přinést zlepšení rekordu mítinku Zlatá tretra – 79,82 m Japonce Kodžiho Murofušiho.

V neděli večer očekávali ostravští organizátoři příjezd také největší hvězdy ženského závodu kladivářek Taťjany Lysenkové, která v průběhu dne vyhrála závod Evropského poháru v Mnichově výkonem 75,86 m. „Špatně neběžel ani Brit Craig Pickering. Zaspal sice na startu stovky, ale 10,15 s jej řadí mezi adepty na vítězství v Ostravě,“ odhadl manažer mítinku Alfonz Juck. „Potěšila nás i Julia Pečonkinová, která v běhu na 400 m překážek vytvořila nejlepší letošní světový výkon 54,04 s.“

Mimořádně kvalitními jmény se zaplnila startovní listina dálkařské soutěže žen. Domácí atletka, bronzová medailistka z halového mistrovství Evropy Denisa Ščerbová změří síly s úřadující mistryní světa Američankou Tiannou Madisonovou a její krajanka, čerstvá mistryně USA ze soboty Grace Upshawová, kvalitní ruskou dálkařkou Oksanou Udmurutovovou nebo australskou rekordmankou Bronwyn Thompsonovou. „Zájem nás opravdu mile překvapil,“ přiznal Juck.

Top Athletics
Český běh žen