Zlatá tretra Ostrava

zlatá tretra
Usain Bolt David Rudisha Wayde Van Niekerk Mo Farah Thomas Röhler Pavel Maslák Jakub Holuša Jakub Vadlejch

Aktuality

Tryskáč Jeterová tahá ženský sprint ze stínu

8.10.2009 | 11:59

K rychlosti předurčuje Carmelitu Jeterovou už její jméno. První tři písmena křestního jména americké sprinterky znamenají v angličtině auto, začátek jejího příjmení označuje tryskáč. "Jet" je také její přezdívka.

Tryskovou rychlostí také 29letá Američanka přepisuje historické tabulky ženské stovky. V Soluni se dostala časem 10,67 s před všechny Jamajčanky, v Šanghaji výkonem 10,64 s už pokořila i osobní rekord Marion Jonesové. Zbývá jediný, zato pořádně tvrdý oříšek – na dálku zdolat i světovou rekordmanku Florence GriffithovouJoynerovou.

Hlavně díky Jeterové už se nemluví jen o Usainu Boltovi, případně Tysonu Gayovi, ale ženský sprint zlehka vystupuje ze stínu mužského. "Jeho problémem je důvěryhodnost. Griffithové-Joynerové se příliš nevěří, víme, jak dopadla Marion Jonesová… Také v Soluni se hned třetí otázka na Jeterovou týkala dopingu," připomíná atletický manažer Alfonz Juck.

Světový rekord "Flo-Jo" 10,49 s byl zpochybňován hned po jeho vytvoření. Rekord vylepšila o 27 setin, v ostatních sektorech vál silný vítr, zatímco větroměr na stovce ukázal bezvětří. Udivoval i rychlý nárůst svalové hmoty Američanky před rokem 1988, spekulace o "nečisté" cestě k rekordu akcelerovalo i její fatální selhání srdce v pouhých 38 letech.

Někteří tvrdí, že Jeterová může být označována "legální světovou rekordmankou". Její výkony zatím nikdo nezpochybnil, byť kouče, pod nímž se letos tolik zlepšila, Johna Smithe v minulosti jeho elitní svěřenec Ato Boldon z dopingových praktik obviňoval.

Jeterová na MS brala jen bronz. "S trenérem jsme si letos dali cíl běhat rychle a přivézt z Berlína medaili. To jsme splnili," odmítá, že by byla zklamaná. Od té doby je k neporažení. Přesto si o slávě i penězích Gaye (o Boltovi nemluvě) zatím může nechat jen zdát. "Není tolik charismatická, navíc takové časy musí běhat častěji. Isinbajevová a za ní Vlašičová se o pozici nejlépe placených atletek nemusejí bát," tvrdí Juck.

Letos Jeterovou přivedl do O2 Areny, nyní si hraje s myšlenkou, že by za rok mohly dorazit nejrychlejší ženy současného světového sprintu i na Zlatou tretru Ostrava. "Stovka pod 11 sekund se tu ještě neběžela, láká mě to," naznačuje.

Autor: Právo

top athletics
český běh žen
ostrava 2018 candidate city