Zlatá tretra Ostrava

zlatá tretra
Shaunae Miller-Uibo

Aktuality

Tretru ozdobily výkony roku. A hvězdný Bolt, byť bez rekordu

27.5.2010 | 22:55

Záplava nejlepších světových výkonů roku, světový rekord na netradiční trati v podání Asafy Powella, nepříjemným deštěm zmarněné naděje atletických hvězd. Ale především Usain Bolt, který se na Zlaté tretře v Ostravě pokoušel o světové maximum na zřídka vypisované třísetmetrové distanci.

Vyčerpaný Bolt

Jamajskému sprinterovi deštivý útok nevyšel, jeho čas 30,97 je "pouze" druhým nejlepším v historii. Americký fenomén Michael Johnson byl před deseti lety ve vysokohorském prostředí jihoafrické Pretorie o 12 setin rychlejší.

Ale v mokrém počasí Bolt vinu nehledal. "To bych neřekl. Třistovka je dlouhá trať, neměl jsem s ní zkušenosti. Až ji poběžím příště, budu moudřejší," řekl novinářům.

Atletický hrdina současnosti uzavíral nabitý program milionového mítinku. Vítkovický stadion bouřil, Bolt nešetřil úsměvy a předváděl svá proslulá gesta. Pak zvážněl, zaklekl do bloků, pokřižoval se a vyslal k nebi tajnou prosbu.

Jeho startovní reakce byla pomalejší, dlouhé tělo však zanedlouho rozhýbal do tradičních otáček a začal stahovat handicapy soupeřů. Skvěle zvládl zatáčku a na dvoustovce časomíra ukázala skvělý mezičas 19,82.

V cílové rovince ze sebe trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa mačkal poslední zbytky sil, pro něj nezvykle dlouhá trať ho drtila, ale finiš nevypustil a jeho náskok byl ohromující. Když uviděl číslovky 30,97, zklamaně se zakousl do volně plandajícího trička. Svůj úkol nesplnil.

Po doběhu dlouho chytal dech, z jeho gest vyzařovalo obrovské vyčerpání. Ale za chvíli se zase objevil na Boltově tváři známý úsměv, velký herec věděl, že přesto ukázal parádní představení.

Velehod Frydrycha

Hlavní program Zlaté tretry ještě nezačal a atleti už na vítkovickém stadionu chrlili nejlepší světové výkony roku. Zaskvěl se český oštěpař Petr Frydrych, který hodil 88,23 metru a v čele tabulek předstihl krajana Vítězslava Veselého.

Už o víkendu při závodě Diamantové ligy v Šanghaji si vytvořil osobní rekord. "Cítím formu," říkal pak mladý Čech. "Proč bych nemohl nějaký metr přidat v Ostravě při Zlaté tretře?"

Když 22letému oštěpaři předával trojnásobný olympijský vítěz a osobní trenér Jan Železný trofej za první místo, Frydrych zaťal pěst: "Doufám, že Thorkildsen vyvalí oči a bude se bát," říkal na adresu dvojnásobného olympijského vítěze z Norska.

Výkony začátku sezony jsou pro něj překvapením. V zimě se trápil s bolavými zády, chyběly mu oštěpařské tréninky. A tohle je jeho odpověď.

"Všechno směřuju k mistrovství Evropy v Barceloně," prohlásil. "Kdy hodím devadesát metrů? Nejdřív musím stabilizovat formu."

Veselému, dalšímu Železného svěřenci, se tentokrát nedařilo. Po pěti nezdařených pokusech hodil v šesté sérii pouze 72,73 metru. Potěšil ho aspoň Frydrychův skvostný počin. "To je bomba," radoval se z výkonu svého tréninkového parťáka.

Výtečná čtvrtka Rosolové

České galapředstavení pokračovalo na čtvrtce žen, kde překvapivě triumfovala Denisa Rosolová v čase 50,85, čímž se dostala na čtvrté místo národních historických tabulek za Kratochvílovou, Kocembovou a Fuchsovou.

A nechala za sebou první dvě ženy z olympijských her 2008 - vítězku Christine Ohuruoguovou, která doběhla až čtvrtá, a Sherricku Williamsovou, druhou z Pekingu.

"Jsem šokovaná, opravdu jsem nečekala, že můžu vyhrát. Chtěla jsem si jen zlepšit osobní rekord a zaběhnout čas pod 52 sekund," usmívala se talentovaná atletka, která v mládežnických kategoriích ještě pod jménem Ščerbová vozila medaile z velkých akcí z dálky.

"Na první stovce jsem běžela uvolněně a cítila jsem, že to může být dobrý čas. V poslední zatáčce jsem ještě akcelerovala a dala do toho všechno."

Ve světových tabulkách se nyní navíc Rosolová dělí o pátou příčku, je nejrychlejší Evropankou a splnila rovněž limit pro účast na ME v Barceloně, který už vlastní i na poloviční trati.

Powell pokořil netradiční světový rekord

Zlatou tretru ozdobil i dvojnásobný světový rekord na netradiční trati. Jamajský sprinter Asafa Powell překonal v rámci rozběhu na 100 metrů časem 9,09 vteřiny letité maximum na 100 yardů. Svůj počin pak vylepšil ve finále o dvě setiny na 9,07.

Měření mezičasu na 100 yardů, což je 91,44 metru, je jednou ze specialit ostravského mítinku. Tato trať byla považována za královskou v atletickém dávnověku, postupně však yardové vzdálenosti vytlačily metrické míry.

Nejlepší světový výkon až dosud držel Charles Greene, v Provu v roce 1967 zaběhl čas 9,21. Při ručním měření evidují statistici jako elitní čas Ivoryho Crocketta 9,0. Powell se přiblížil hranici devíti vteřin a na stometrové distanci dosáhl výkonů 9,88 a ve zmoklém finále 9,83, čímž z čela světových tabulek o tři setiny vystrnadil slavnějšího krajana Bolta.

"Když jsem viděl ten hustý déšť, byl jsem zklamaný. Když však těsně před startem přestat pršelo, zaradoval jsem se. S časem jsem velmi spokojený, na podmínkách, ve kterých padl, nezáleží," poznamenal po závodě Powell.

Světového rekordmana Bolta krajanův čas nevystrašil. "Byl to dobrý čas, ale za normálních okolností mohl běžet i 9,70," prohlásil Bolt. Držitel nejlepšího světového výkonu uznal soupeřovy kvality.

"Ale na 9,58 je to ještě pořádný kus práce. Nicméně Asafa ukázal, že formu má. Nic není nemožné, ale je před ním ještě pořádný kus práce," poznamenal.

Robles a Fraserová zářili navzdory dešti

Jeden z vrcholů mítinku, klání na 110 metrů překážek, ovlivnil déšť. Navzdory nepříznivým podmínkám si však světový rekordman Dayron Robles z Kuby připsal druhý nejlepší čas roku 13,12. Druhý byl Čech Petr Svoboda za 13,55, v B-běhu byl však ještě rychlejší Američan Tyrone Akins (13,48).

Provazce vody se valily i na sprinterky, které se pokoušely poprvé na českém území zaběhnout stovku pod jedenáct vteřin. Mistryně světa z Berlína Shelly-Ann Fraserová byla navzdory mizernému počasí blízko - vyhrála v čase 11,04.

Vítězství se v domácím prostředí nedočkala oštěpařka Barbora Špotáková. V deštivé soutěži skončila druhá výkonem 62,94, když ji předčil objev sezony - Slovinka Martina Ratejová (64,68).

"I když jsem se cítila super, nemůžu na těchto závodech najít nic pozitivního. Podpora publika byla výborná, ale fakt nevím, proč se mi tu nikdy nedaří. Vyhrála jsem tu jen jednou. Možná, že to prolomím za deset let, ale to už tu nebudu..." krčila rameny Špotáková.

Olympijská vítězka si stěžovala, že jí neběžely nohy, soužila ji i bolavá achillovka, prostě trápení. "Nevím, jestli vůbec příští rok přijedu, vždycky se úplně třesu, co se zase stane. Je skvělé, že takový mítink v Česku je, ale právě já tu nemám mnoho štěstí," litovala.

Světový výkon padl i na ženské desítce

Světový výkon roku a rekord mítinku padl v dramatickém závodě na tři kilometry, v němž zvítězil Keňan Yusuf Biwott za 7:31,68. Ve finiši předčil krajany Johna Kemboie a hvězdného Bernarda Lagata, který už ovšem vlastní americký pas.

Další zápis do rekordních listin přidala etiopská vytrvalkyně Meselech Melkamuová, která zvládla desetikilometrovou v čase 31:04,52 a letošní maximum vylepšila o bezmála patnáct vteřin. Etiopanka chtěla běžet pod 31 minut, ale projevila se na ní únava z cestování. "Ale samozřejmě, nejlepší čas roku potěší," řekla Melkamuová.

Překvapení se zrodilo ve výškařském sektoru, kde prohrála úřadující mistryně světa v hale i pod širým nebem Blanka Vlašičová. Chorvatka skončila až třetí, když jí nevyšel risk s vynechanou výškou, a zapsala si tak jen 192 centimetrů. Zvítězila vedoucí žena letošních světových tabulek Chaunté Howardová Loweová, která zdolala laťku ležící o šest centimetrů výš.

Na stovce překážek si v houfu velkých jmen vedla nejlépe Kanaďanka Priscilla Lopesová-Schliepová, ale ani ona nepokořila už dvacet let staré maximum mítinku 12,65 - zaostala za ním o čtyři setiny. Limit pro start na mistrovství Evropy splnila výkonem 13,04 sekundy sedmá Lucie Škrobáková.

Čtvrtku překážek ovládl americký favorit Kerron Clement. Dvojnásobný světový šampion však organizátory vysněnou bariéru 48 vteřin nepokořil, vyhrál v čase 48,69.

Na osmistovce kraloval Keňan David Rudisha, ale vlastní výkon roku nevyšperkoval: v cíli mu naměřili čas 1:44,03. Pátou pozici vyválčil Jakub Holuša, který si kvalitním výkonem 1:45,87 vylepšil osobní maximum a už tak třímá barcelonský limit.

Nejlepší letošní světový výkon vytvořila už ve středu při tradičním prologu kladivářů také polská mistryně světa Anita Wlodarczyková, která předvedla úctyhodných 75,74 metru.

iDnes.cz

Top Athletics
Český běh žen