Zlatá tretra Ostrava

zlatá tretra
Shaunae Miller-Uibo

Aktuality

Zlatou tretru zdobily sprinty

31.5.2011 | 15:35

Foto: graf.cz

V cíli sprintu na sto metrů nezářil, čas 9,91 Usaina Bolta nijak nenadchl. Hvězdný Jamajčan znovu pobláznil Ostravu, ale do čela letošních světových tabulek se narozdíl od své krajanky Veroniky Campbellové-Brownové neprotlačil. Atletický mítink Zlatá tretra v jubilejním 50. ročníku nabídl tři světová maxima sezony i několik medailových umístění českých reprezentantů.

Bolt zopakoval výkon ze čtvrtečního závodu Diamantové ligy v Římě, zbrzdil ho mírný protivítr. Porazil sice krajana Stevea Mullingse, jeho nedávný počin 9,89 mu ale stále uniká.

"Čas není špatný, ale mohl být lepší. Očekával jsem rychlejší výkon. V Ostravě se cítím jako doma, byl jsem tu pětkrát a pětkrát jsem tu vyhrál. Určitě přijedu i za rok," vzkázal Bolt v bleskovém rozhovoru po závodě a šel si zajuchat s fanoušky. Protože ti přišli hlavně na něj a současná ikona atletiky zná svoje povinnosti.

Špotáková skončila druhá

Zlatá tretra zůstává pro Barboru Špotákovou zakletá. Olympijská vítězka na ostravském mítinku počtvrté obsadila druhé místo, v soutěži oštěpařek ji o více než metr předčila její ruská rivalka Maria Abakumovová. Ta od začátku vedla, v posledním pokusu se zlepšila na 65,81 metru a jen osm centimetrů zaostala za světovým výkonem roku Slovinky Ratejové, která vyhořela a nepřehodila ani šedesátku.

"S vítězstvím jsem spokojená, ale chtěla jsem hodit dál. Cítila jsem se dobře a výborní byli i diváci, kteří mi v šestém pokuse ještě pomohli ke zlepšení - a to jsem odhazovala oštěp asi dva metry před čárou. Jsem ráda, že jsem znovu vyhrála v Ostravě, kde je Bára Špotáková jako doma. Vítězství nad ní ale nepřipisuji nějaký význam. Mým cílem je vyhrát a je jedno, zda nad Špotákovou, Ratejovou nebo Obergfollovou," upozornila Abakumovová.

Špotáková, která naposledy v Ostravě triumfovala v roce 2007, nejdál poslala oštěp do vzdálenosti 64,78 a vylepšila si aspoň letošní osobní maximum. Totéž se povedlo na čtvrté příčce Jarmile Klimešové, jež má díky hodu dlouhému 61,12 metru jistou účast na mistrovství světa v Tegu.

"Metry jsou lepší než v Římě," těšilo Špotákovou, že se oproti čtvrtečnímu závodu Diamantové ligy zlepšila. Jinak ale spokojeností nehýřila. "Bohužel se ještě necítím jako v závodní sezoně, pořád nemám tu správnou závodní jiskru. Něco tomu ještě chybí," posteskla si světová rekordmanka.

Světové výkony roku dlouho unikaly

Maximum roku se čekalo i v běhu na deset kilometrů žen, jenže etiopská favoritka Meselech Melakmuová, s osobákem 29:53,80 minuty druhá nejrychlejší žena historie, se musela v dusném počasí spokojit v Memoriálu Emila Zátopka jen s relativně těsným vítězstvím a průměrným časem 31:14,83.

Na tříkilometrové trati s překážkami se letošní světový výkon roku otřásal, Paul Kipsiele Koech za ním při suverénní jízdě zůstal o necelé tři desetiny. Časem 8:02,55 Keňan alespoň vylepšil devět let starý rekord mítinku.

A plány organizátorů dostat Ostravu do čela světových tabulek ztroskotaly také na dvoustovce mužů, která skončila dokonalým jamajským triumfem a porážkou velkého talentu Yohana Blakea, i v tyčkařském sektoru, kde vítězná Němka Silke Spiegelburgová marně útočila na kýžených 472 centimetrů. Bouřlivě povzbuzované Češce Jiřině Ptáčníkové stačilo 450 centimetrů na pátou příčku.

Parádní závody čtvrtkařů

Až na čtvrtce překážek se zaplněný vítkovický stadion dočkal světového výkonu roku, přesněji jeho vyrovnání. Opět zazářil v sezoně dosud neporažený L.J. van Zyl z Jihoafrické republiky, jenž si hladce pohrál s dalšími velkými jmény a časem 47,66 vyrovnal svůj únorový počin z Pretorie. "Vyšla mi příprava, vyhýbala se mi zranění a rychlostně jsem na tom skvěle," pochvaloval si první muž, který na českém území zvládl 400 metrů s plůtky pod 48 vteřin.

K vrcholům mítinku patřily obě hladké čtvrtky. V klání mužů srdnatě bojoval na svých protézách Oscar Pistorius, Jihofričan s amputovanýma nohama. V cílové rovince ale nestačil a doběhl šestý, nejlepší finiš předvedla kometa loňské sezony Jermaine Gonzales z Jamajky (45,07).

A ještě víc tribuny bouřily v závodě žen, kde si domácí Denisa Rosolová báječným závěrem vychutnala dvojnásobnou nejlepší atletku světa Sanyu Richardsovou-Rossovou, splnila limit pro účast na MS a o setinu si zlepšila osobní rekord na 50,84.

Přesto halová mistryně Evropy loňské prvenství neobhájila: o desetinu vyhrála jiná Američanka Francena McCororyová. "Sanya ale pořád zůstává mým vzorem, jsem strašně ráda, že jsem jí dokázala utéct. I když těsně, mám její skalp," sypala ze sebe šťastná Rosolová.

Robles byl zklamaný

Program Zlaté tretry gradoval, lahůdka střídala lahůdku, ale výkon s puncem nejvyšší kvality stále nepřicházel. Ve výškařském sektoru se o vítězství rozeskakovali Ivan Uchov a Raul Spank z Německa (oba 232 cm), v dramatu nakonec uspěl populární Rus. Jaroslav Bába, který v den závodů skládal maturitu, byl třetí za 228 centimetrů.

Pomyslný bronz získal mezi oštěpaři daší Čech Petr Frydrych, výkon 81,81 metrů ho neuspokojil. "Atmosféra mě tak vyburcovala, že jsem se nedokázal srovnat s technikou," vysvětloval mladý svěřenec kouče Jana Železného. Posledním pokusem dlouhým 85,78 metrů soupeře zmrazil Němec De Zordo, který přelétl Fina Pitkämäkiho (82,31).

I souboj na 110 metrů překážek nabídl parádní bitvu, kterou podle očekávání ovládl Dayron Robles. V cíli na něm ale bylo patrné zklamání, vždyť Kubánec v Ostravě v minulosti překonal světový rekord a čas 13,14 ho nepotěšil. "V neděli jsem běžel v Hengelu a stále jsem se cítil hodně unavený," podotkl do kamer České televize.

Skvělá Campbellová-Brownová

Stovka žen však okouzlila. Veronica Campbellová-Brownová na ní předvedla famózní letošní maximum roku 10,76 a zdaleka nejrychlejší čas, který se zrodil na českém území. Pod 11 sekund v tuzemsku běžela v osmdesátých letech jen Marlies Göhrová z NDR.

"Znovu se potvrdilo, jak je ostravská dráha rychlá. Skvělí diváci mě nabili energií a já jsem s výkonem moc spokojená. Osobák mě nepřekvapil, protože cítím, že mám formu a můžu se ještě zlepšovat," poznamenala jamajská dvojnásobná olympijská vítězka na 200 metrů a mistryně světa na 100 metrů, která se nyní vmáčkla do elitní desítky nejrychlejších žen historie.

Další počin sezony vzápětí přidal na netradičním kilometru Jeff Riseley z Austrálie (2:16,75) a dal trochu zapomenout na neúčast zraněného nejlepšího atleta uplynulého roku Davida Rudishy.

A zavěr mítinku už měl jediného hrdinu - Usaina Bolta.

Zdroj: iDNES
Top Athletics
Český běh žen