Zlatá tretra Ostrava

zlatá tretra
Shaunae Miller-Uibo

Aktuality

Bolt si v Bruselu slávu ukrást nenechal. A vzpomínal na Ostravu

12.9.2012 | 13:42

Foto: Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

V Bruselu vyvrcholila atletická Diamantová liga a (skoro) vše vyšlo podle předpokladů - bylo vyprodáno, krásně teplo, vystoupila téměř kompletní jamajská ekipa. Jen představení Usaina Bolta, který stovku běžel "jen" za 9,86s zastínil světovým rekordem v běhu na 110 metrů překážek Američan Aries Merritt (12,80 s.)

A oba atleti se také střídali na pozávodní tiskovce v útrobách stadionu. Jaké byly první dojmy Merritta?

"Strašně mě bolí nohy..." řekl překážkář.

Jako skoro všichni atleti se těšil i on na odpočinek po náročné a dlouhé sezóně - v jeho případě doma v americkém státě Georgia. Jednou z otázek na sympatického skromně vyhlížejícího běžce bylo, zda je připraven na podstatně větší zájem médií. "Už to začalo. Od proběhnutí cílem jsem dal šest rozhovorů. O dojmy ze svěťáku se budu dělit rád..."

Támhle sedí muž, který by vám mohl poradit, jak reagovat na enormní zájem médií – pravil moderátor tiskovky a přivolal Usaina Bolta.

To už se vám dlouho nestalo, abyste po závodě byl ve stínu jiného atleta? - zněla otázka. "Jen ať si to užije. Bruselská dráha je opravdu rychlá, Aries to teď potvrdil. Já jsem rád, že jsem rád. Důležité bylo dokončit sezónu bez zranění. Letím domů na Jamajku dobíjet energii – už ji v sobě moc nemám."

Tak to nebylo příliš přesné tvrzení. Po závodě, kdy před tradičním ohňostrojem vystoupil jiný slavný Jamajčan - rapper Shaggy, se Usain objevil ve tmě na dráze před hlavní tribunou a intenzivně tančil. A po půlnoci jako DJ rozjížděl jamajskou party vedle stadionu.

Bolt si zkrátka slávu ukrást nenechal, i když tak unavený, jak vypadal při čekání na tiskovku po závodě, dlouho k vidění nebyl. "Co teď budu dělat? Dám si šest týdnů od běhání klid. Čtrnáct dní strávím na Jamajce s rodinou, pak si zajedu do Austrálie, týden věnuji sponzorům a jeden týden si vyhradím jen pro sebe."

Jak ve světle úspěšné sezóny vzpomíná na letošní úvodní evropský závod v Ostravě, kdy zaběhl čas pod své možnosti, což spustilo lavinu spekulací o jeho formě? "Ostrava... Tam jezdím rád! Letošní tamní start mi pomohl uvědomit si, že už nejsem tak mladý, jako jsem býval. Začal jsem víc spát, naučil jsem se odpočívat. Za rok budu v Ostravě lepší!" prohlásil směle.

Českou stopu letos v Bruselu vytvářely tři mladé dámy - Jiřina Ptáčníková byla v tyči sedmá, Zuzana Hejnová na 400 metrů překážek tak jako na olympiádě třetí Českou ozdobou diamantového vyhlášení ovšem byla Barbora Špotáková, která se pomalu rozjížděla, ale posledními dvěma hody si zajistila vítězství v závodě i celkovém hodnocení oštěpu Diamantové ligy.

"Nebyla jsem na začátku koncentrovaná, začala jsem soutěž, jak kdyby to byl trénink. Holky ale najednou začaly házet daleko a tak jsem musela i já. Ale vyhrála jsem, to je hlavní. Vlastně jsem letos spokojená - vyhrála jsem všechno, co jsem vyhrát chtěla," vypravovala česká oštěpařka.

"V Bruselu se mi závodilo skvěle: krásné počasí, krásná atmosféra, prostě nádherný konec dlouhé sezóny. Zakončím ji ještě sedmibojem a pak se naložím do termálních lázní v Maďarsku".

Oštěpařský závod skončil těsně před koncem mítinku, po něm Špotáková ještě spolu s ostatními vítězi Diamantové ligy zamávala s cennou trofejí divákům, ale pak přišla o triumfální jízdu vítězů sponzorskými auty - čekalo ji totiž ještě jedno vyhlášení vítězky závodu. "Nevadilo mi to. Jsem šťastná!"

Zdroj: iDnes.cz

Top Athletics
Český běh žen