Zlatá tretra Ostrava

zlatá tretra
Shaunae Miller-Uibo

Aktuality

Hejnová zaběhla rekord Zlaté tretry, stovku vyhrál Powell

27.6.2013 | 22:59

Foto: graf.cz

Ani v Ostravě nepoznala Zuzana Hejnová jedinou přemožitelku. Závod Zlaté tretry na 400 metrů překážek ovládla skvělým časem 53,32 sekundy a pokořila rekord mítinku o víc než půl vteřiny. Zářil i oštěpař Vítězslav Veselý, který vyhrál soutěž výkonem 87,58 metru.

"Hrozně povedený závod," radovala se Hejnová, která ostravský podnik vyhrála poprvé. Také před domácím publikem ukázala famózní formu z posledních dní, ačkoliv během jejího závodu opět nepanovalo zrovna příjemné počasí. Bylo chladno a větrno, oproti loňsku však alespoň nepršelo.

Hejnová se rychle odlepila z bloků a už na dvoustovce smazala náskok Denisy Rosolové ve vnější dráze. Do cíle pak doběhla pouze tři setiny za vlastním českým rekordem. Druhá Rosolová za ní zaostala téměř o dvě sekundy. "Běželo se mi skvěle. Trochu mě mrzí, že už tady nepadl ten rekord. Ale ono to přijde, rezervy pořád mám," řekla pak udýchaná, ale usměvavá vítězka.

Oštěpařům vládl Veselý

Oštěpařskou soutěž, v níž dlouhá léta kraloval na Zlaté tretře Jan Železný, vyhrál jeho svěřenec Vítězslav Veselý. Sice nehodil 90 metrů, jak předpovídal trenér, přesto si zapsal nejlepší letošní hod 87,58.

"Před závodem mi ještě nohy moc nejely, možná jsem to přehnal v posilovně. Nicméně zdejší publikum ze mě vymáčklo zřejmě maximum a byl jsem až překvapený, jak to létalo daleko," řekl favorit srpnového MS v Moskvě.

Tyčkař Kudlička měl k plánovanému rekordu daleko

Daleko od plánovaného útoku na český rekord naopak zůstal tyčkař Jan Kudlička. Skočil pouze 562 cm a podělil se o třetí místo. Jasným vítězem se stal olympijský šampion Francouz Renaud Lavillenie, jenž zdolal napoprvé 592 cm. Třetí místo bral na hladké čtvrtce i Pavel Maslák, jemuž ve dráze nad ním utekl olympijský vítěz Kirani James.

Stovka se musela opakovat, vyhrál favorit Powell

Nejočekávanější závod večera - sprint na 100 metrů - poznamenala absence světového rekordmana Usaina Bolta, který účast odřekl, a chyba startérů. Ti totiž pozdě ohlásili chybný start, a tak někteří běžci pádili až do cíle. Asafa Powell dosáhl času 9,97, ale závod si musel zopakovat. Vyhrál ho i podruhé, ovšem zhoršil se na 10,07. "Jsem úpnlně vyčerpaný," řekl Powell.

Nové výkony roku předvedly i Dibabaová a Adamsová

Ještě před samotným slavnostním zahájením programu viděli promrzlí diváci ve Vítkovicích nejlepší desítku letošního roku. Královna vytrvalkyň Tiruneš Dibabaová z Etiopie překonala v předprogramu Zlaté tretry v Ostravě nejlepší světový výkon roku o 38 sekund. Zároveň tím zlepšila vlastní rekord mítinku.

Hned šest závodnic startovního pole by překonalo dosavadní nejlepší čas Američanky Flanaganové, nejrychlejší z nich nakonec byla po závěrečném úprku Tiruneš Dibabaová.

Trojnásobná olympijská vítězka zvládla trať v čase 30:26,67, přesto si po závodě trochu stěžovala. Prý mohla běžet ještě rychleji. "Byla jsem perfektně připravená. Bylo ale trošku větrno a vodička neodvedla svoji práci, jak jsem si představovala," prohlásila Dibabaová.

Hned za pár minut ukázala svou třídu další neohrožená dáma své disciplíny - Valerie Adamsová. V koulařském sektoru si zapsala vrh dlouhý 20,88 metru a radostně zakmitala rukou. Zlepšila vlastní výkon roku. Další koulařky včetně české reprezentantky Jany Kárníkové za ní zaostaly o více než dva metry...

iDNES.cz / Tomáš Pavlíček

Top Athletics
Český běh žen