Zlatá tretra Ostrava

zlatá tretra
Justin Gatlin Dafne Schippers Pavel Maslák Anita Włodarczyk Andrius Gudžius Tom Walsh Tomáš Staněk

Aktuality

Zlatá tretra Ostrava 2014 NABÍZÍ TŘI ÚTOKY NA SVĚTOVÉ REKORDY

15.6.2014 | 23:04

Foto: graf.cz

Tři plánované útoky na světové rekordy a vystoupení lídrů světových tabulek Justina Gatlina, Renauda Lavillenieho a LaShawna Merritta, to  jsou jen některé z vrcholů nadcházející 53. Zlaté tretry, osmé zastávky IAAF World Challenge Tour.

Zaostřeno na místní oštěpařské hvězdy

Česká republika je domovem úřadujícího mistra světa a olympijské vítězky, a tak je hod oštěpem nejvíce očekávanou soutěží v Ostravě. 

Lákadlem je česká hrdinka Barbora Špotáková, která se do soutěží vrátila v této sezoně po mateřské dovolené v loňském roce. Dvojnásobná olympijská vítězka, která zde dvakrát vyhrála a drží rekord mítinku 67,78 m, se již letos zaskvěla výkonem, který naznačuje, že během pauzy neztratila na formě. 5.června vyhrála Diamantovou ligu v Římě výkonem 66,43m a první místo obsadila znovu o čtyři dny později v Praze, kde hodila 64,08 metrů.

Největší soupeřkou by jí měla být slovinská rekordmanka Martina Ratejová, vítězka Diamantové ligy v Dauhá z minulého měsíce výkonem 65,48m. 

V případě mužské soutěže bude aktuálnímu mistru světa i Evropy Vítězslavu Veselému šlapat na paty jeho krajan Petr Frydrych. Osobní maxima mají téměř shodná – Veselý 88,34 m a Frydrych 88,23 m. Frydrych má ze startujících v Ostravě nejlepší letošní výkon 85,07 m, kterého dosáhl v Praze minulý týden. Jejich tréninkový partner Jakub Vadlejch (84,47m PB, 82,48m SB) se bude také snažit podat doma slušný výkon.

Ve startovním poli se představí také Dmitrij Tarabin, bronzový medailista z loňského mistrovství světa a Antti Ruuskanen z Finska, bronzový olympijský medailista z Londýna 2012. Chybět bude Ihab Abdelrahman El Sayed, který má problémy s kotníkem.

Gatlin, Merritt a Felixová špičkami startovního pole sprinterů

Špotáková a Veselý letos vynikají na dvou třetinách plochy plakátů propagujících Zlatou tretru. Zbývající část je věnována Justinu Gatlinovi, v současné době nejžhavějšímu sprinterovi na 100 metrů na světě.

Časem 9,87 s z mítinku World Challenge v Pekingu lídr světových tabulek a úřadující stříbrný medailista z MS přijede letos neporažený v sedmi startech na jaře, přičemž zaznamenal tři nejrychlejší představení sezóny.

"Pokud vydrží počasí a v případě, že bude dobrý příznivý vítr, myslím, že můžu venku ukázat něco zvláštního," řekl Gatlin, který naposledy závodil v Ostravě v roce 2004, kdy běžel 200m. Později, onoho léta bral titul olympijského šampiona na 100 metrů. 

Velkým očekáváním je Mike Rodgers, Gatlinův kolega z Moskvy na 4x100m, a nyní jeho pronásledovatel. S časem 9.85 byl Rodgers druhý za Gatlinem jak v Pekingu, tak v Eugene. Zraky se rovněž upínají například na Simona Magakweho z JAR, který se v roce 2012 stal africkým šampionem a připojil se ke klubu sprinterů pod 10 s, a to letos v dubnu po národním rekordu 9,98 ve vysokohorské Pretorii.

Mužské čtvrtce vládne mistr svět LaShawn Merritt, který aktuálně sdílí post světové jedničky s Kirani Jamesem shodně v čase 43,97.

Se sedmi vítězstvími v devíti závodech letos na jaře, naposledy tuto sobotu v New Yorku, je Merritt jasná jednička startovního pole, s téměř sekundovým tabulkovým náskokem na dalšího nejrychlejšího zde v Ostravě, Isaaca Makwala z Botswany, afrického šampióna, který zaběhl osobní rekord 44,92 ve vysokohorském Potchefstroomu minulý měsíc

Ženská dvoustovka nabízí olympijskou a trojnásobnou mistryni světa Allyson Felixovou, která pokračuje v návratu po zranění, jenž ji soužilo celou sezónu 2013. Osmadvacetiletá atletka přjíždí do Ostravy se sebedůvěrou, posílenou vítězstvím v čase 22,73 s.  Fellixová bude opět čelit Francouzce Myriam Soumareové, vítězce 100 m z Oslo.

Lavillenie se vrací 

Mimo oštěpařskou soutěž s českými hvězdami, bude největší hvězdou na ploše skokan o tyči a olympijský vítěz Renaud Lavillenie, který únorovým výkonem 6,16 m vytvořil halový světový rekord, když v Doněcku uspěl i před zraky legendárního Sergeje Bubky.

Francouz vyhrál všechny ze šesti venkovních soutěží a do Ostravy přijíždí jako světový lídr s výkonem 592 cm.

Chybět nebude bronzový medailista z letošního HMS v Sopotech Jan Kudlička, Němec Raphael Holzdeppe, který narušil Lavillenie hegemonii na loňském mistrovství světa a pět dalších atletů se výkony 580 cm nebo lepší.

Ve výškařském sektoru si kvůli drobným neduhům zapsali absenci olympijský vítěz Ivan Ukhov a Erik Kynard. Pozornost se ve skoku vysokém mužů zcela jistě přesune na Ukrajince Andrije Procenka. Tento šestadvacetiletý výškař je v letošní sezoně na vzestupu, v hale se zlepšil na 236 cm a vybojoval světový bronz. V sobotu si v New Yorku vytvořil osobní rekord výkonem 235 m a skončil třetí.

Pole zahrnuje i Mickaela Hananyho, který v březnu skočil francouzský rekord 234 cm v a bývalého mistra světa Donalda Thomase z Baham a českého národního rekordmana Jaroslava Bábu (236 cm - 2005).

Rekordní ambice Aman v 1000m a G. Dibabaová na 2000 m

Mohamed Aman vyhrál závod na 800 metrů v Ostravě v loňském roce časem 1:43.78, jeho současné výkony - vyhrál ve třech ze svých čtyř závodů na 800 m a výkonem 1:43.99 min je lídrem letošních světových tabulek – naznačuje velkou formu. Vyhlídky na rychlý čas na netradiční vzdálenosti 1000 m přilákaly účastníky z více než tuctu zemí. Francouz Pierre-Ambroise Bosse a více-mistr Evropy Adam Kszczotz Polska budou honit své národní rekordy.

Rychle stoupající hvězda ženských vytrvaleckých tratí Genzebe Dibabaová se pokusí o světový rekord na 2000m, zřídka vídaném závodu žen. Etiopanka, která zaběhla světové rekordy v hale minulou zimu na tratích 1500m a 3000m, bude útočit na výkon  Sonie O'Sullivanové (5:25.36 min).

Dle papírových předpokladů by tento čas měl být v jejích silách: už běžela 3000 metrů za  8:16.60, což by odpovídalo konečnému času 5:27.95 na 2000 metrů. Dibabaová doběhla na šestém místě v Dauhá na trati 3000 metrů minulý měsíc, což byl její venkovní debut. Opět se představila v Římě, kde vyhrála 5000 metrů v nejlepším světovém výkonu roku 14:34.99.

Kiplagatová chce překonat 20000 metrů v hodinovce  

První avizovaný útok na světový rekord přijde brzy na začátku programu s Florence Kiplagatovou, která chce útočit jak v hodinovce, tak v běhu na 20 000 metrů. Vzhledem k tomu, že v letošním únoru zlomila světový rekord v půlmaratonu výkonem 1:05:12 hod, není důvod pochybovat o tom, že další rekordy jsou v jejich .

Zlatá tretra už v minulosti úspěšně hostila dlouhé tratě: Haile Gebrselassie zde v roce 2007 překonal oba rekordy (hodinovka a 20 000 m) a o rok později ho následovala krajanka Dire Tuneová, která zlepšila světový nejlepší výkon v hodinovce na hodnotu 18,517 metrů. Světový rekord na 20 000m drží od roku 2000 Tegla Loroupeová v čase 1:05:26.6 hod.

Střední tratě budou letos zastoupeny memoriálem Emila Zátopka na 3000m, ve kterém si Caleb Ndiku , letošní světový halový šampion na této trati, stanovil za cíl překonat rekord mítinku  7:31.68 min. Jednadvacetiletý atlet  bude v Ostravě startovat v pozici favorita, který donedávna držel nejlepší světový výkon na trati 5000m.

“Pokud se vše povede, bude pro mě snadné rekord překonat,” řekl Ndiku. Závod s ním poběží jeho mladší bratr a bude mu na trati pomáhat s tempem. Silné startovní pole obsahuje jména jako Joseph Kiplimo Kitur, který Ndikua nedávno porazil na keňském národním šampionátu, Bernard Lagat z USA,  Augustine Choge z Keni  nebo Nick Willis, olympijský medailista z roku 2008 z Nového Zélandu.

Mezi startujícími v závodě žen na 3000m steeplechase žen drží nejlepší čas Ayelew Hiwottová, která bude útočit na rekord mítinku 9:17.92, ustanovený vloni. Je druhou nejrychlejší ženou na této trati v letošním roce (9:12.89), doběhla třetí v Šanghaji, druhá v Eugene a nedávno slavila vítězství v Marrakeši. Pronásledovaná bude Salimou Alamiovou z Maroka a Birtukan Adamuovou z Etiopie.

Robles se vrací do míst, kde zaběhl světový rekord

Ostrava i letos navazuje na svou tradici velmi kvalitních běhů přes překážky. Pascal Martinot-Lagarde sem přijíždí nejen jako nejrychlejší sprinter přes překážky sezóny, ale také jako bežec s nejstabilnějšími výkony. Dvaadvacetiletý Francouz vyhrál své dva poslední starty v Eugene a v Oslu s časy 13.13 a 13.12, tedy dvěma nejlepšími výkony roku. Předtím doběhl druhý a třetí v Šanghaji a v Doha.

Na start se postaví také Jamajčan Hansle Parchment, olympijský bronzový medailista, který letos zaběhl 13.14 a bude se snažit o své třetí vítězství v tomto roce. 

Kuba zde bude mít Yordana O`Farilla (13.19 SB, PB) a především Dayrona Roblese, olympijského vítěze z roku 2008, který se vrací po vynechané loňské sezóně, kdy léčil zranění.  Robles (13.46 SB) zná ostravskou dráhu velmi dobře – v roce 2008 zde překonal světový rekord v čase 12.87.

Nejlepší kladiváři z Moskvy se potkají v Ostravě

Jak už je tradicí, kladiváři odstartují svůj závod den před hlavním programem, když se ti nejlepší sejdou v centru pozornosti v rámci IAAF World Challenge Hammer Throw.

Do mužské kladivářské soutěže zasáhnou medailisté z loňského mistrovství světa, v čele se zlatým Pawlem Fajdekem. Pětadvacetiletý Polák si vloni v nedaleké Dubnici nad Váhom hodil nejlepší výkon kariéry 82,45m a letos se přibližuje osmdesátimetrové hranici.

Dva muži už v této sezóně 80 metrů překonali: ​​úřadující olympijský vítěz a současný světový lídr Krisztián Pars (81,31 m) z Maďarska a Mostafa Al-Gamel z Egypta, který v březnu vylepšil africký rekord na 81,29 metrů. Domácím favoritem je česká hvězda Lukáš Melich (80,28 PB, 75,89 SB), bronzový medailista z mistrovství světa 2013. Pars hodil rekord mítinku 82,28 metrů v roce 2012.

V ženském kladivu vede startovní pole Němka Betty Heidlerová. Držitelka světového rekordu (79,43m, 2011) a mistryně světa z roku 2007 letos hodila 76,91 metrů, druhý nejlepší výkon sezóny.  Je také držitelkou rekordu mítinku 78,07m z roku 2012.

Další bývalou světovou rekordmankou na startovní listině je Anita Wlodarczyková z  Polska, jejíž impozantní medailová sbírka zahrnuje světové zlato z roku 2009, evropské zlato z roku 2012 a světové a olympijské stříbro z let 2013 a 2012. Zde v Ostravě zahajuje letošní sezónu.

Program přinese také dvě soutěže na 400m překážek

V závodě mužů bude pozornost věnována především Ashtonu Eatonovi, olympijskému vítězi a světovému rekordmanovi v desetiboji, který se letos soustředí na trať 400m překážek, aby si odpočinul od víceboje. Veze se na vlně úspěchů po zaběhnutí si osobního rekordu 49.07 v Hengelu a vítězství v Oslu (49,16).

Mezi ženami bude favoritkou Kemi Adekoyaová z Bahrajnu, překvapivá vítězka z Doha (54,59) a Wenda Nelová, která vyhrála v osobním rekordu 54,82 v Marrakeši. Domácí publikum se zaměří na Denisu Rosolovou.

Ženský závod na 800m se jeví jako otevřená záležitost se startovním polem, které zahrnuje olympijskou stříbrnou medailistku z roku 2012 Caster Semenyovou, zkušenou Britku Jenny Meadowsovou (2:00.51 SB) a dvacetiletou Winnie Nanyondovou z Ugandy, která se v Hengelu zlepšila na 1:59.39. Pozor je třeba si dát i na Sifan Hassanovou z Nizozemska a Skotku Lauru Muirovou, které si letos výrazně zlepšily své časy na 1500 metrů, první z nich 3:59.38 v Eugene a druhá 4:02.91 v Hengelo.

V mužské kouli bude s nejlepším výkonem soutěžit Kurt Roberts z USA (21,47m PB). V centru pozornosti však bude olympijský vítěz Tomasz Majewski. V této sezóně dosáhl 21,04 metrů, ale ještě neslavil vítězství.  Diváci by mohli tlačit dopředu domácího Ladislava Prášila, bronzového medailistu z loňského HME v Göteborgu.

A v trojskoku žen bude favoritkou Li Yanmei z Číny (14,14m SB), zatímco veteránka Yamile Aldamová, která v roce 2003 skočila rekord mítinku 15,00, bude spíše favoritkou minulosti .

top athletics
český běh žen
ostrava 2018 continental cup