Zlatá tretra Ostrava

zlatá tretra
Shaunae Miller-Uibo

Aktuality

Kiplagatová k rekordu potřebuje diváky

16.6.2014 | 14:30

Foto: Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

Seděly na tiskové konferenci vedle sebe. Obě špičkové africké atletky, obě s vědomím, že se na mítinku Zlatá tretra pokusí o překonání světových rekordů. Keňanka Florence Kiplagatová plánuje za hodinu uběhnout bezmála dvacet kilometrů (platný rekord je 18 517 metrů), Etiopanka Genzebe Dibabaová zhruba desetinu této vzdálenosti, ovšem v čase kratším, než stávající rekord na dva kilometry Irky Sonii O'Sullivanové 5:25.36.

Obě přiznaly, že pokusům o překonání rekordů podřídily svoji přípravu a jsou v dobré formě. „Není žádným tajemstvím, že mám mnohem radši závody na silnici, než na dráze. Ale na tu se postupně vracím, takže se musím přizpůsobit. Když dokážu uběhnout půlmaraton, zvládnu i padesát kol na dráze,“ řekla Florence Kiplagatová a předala mikrofon Dibabaové. „To bych já asi nezvládla,“ řekla s trochou nadsázky. “Pro mne je i desítka na dráze hodně a jsem ráda, že moje silné disciplíny se měří na stovky metrů. Trénink na dva kilometry, které v Ostravě poběžím, byl dost tvrdý. Cítím šanci na překonání rekordu, ale musí mi vyjít úplně všechno. Hlavní je načasování formy, pak také počasí a nesmím zapomenout na práci vodiček. Bez nich by to taky nešlo.“

Podobné podmínky k překonání rekordu vyjmenovala i Kiplagatová, ovšem přidala ještě jednu. „Budu potřebovat podporu fanoušků,“ vzkázala organizátorů, a když se dozvěděla, že je připravena skupina bubeníků, která ji pomůže udržet plánované tempo kolem 77 sekund na jedno kolo, spokojeně se opět usmála. Hodinovka bude bezpochyby velmi atraktivním závodem v rámci letošního ročníku Zlaté tretry.

Top Athletics
Český běh žen