Zlatá tretra Ostrava

Aktuálně

Čokoládová tretra 2014

Jedeme dál! Veselé závodění pro všechny děti od 3 do 11 let i letos zorganizují v Opavě, Havířově, Frýdku – Místku, Bohumíně, Olomouci, Prostějově, Třinci a samozřejmě v Ostravě. Na celou běžeckou tour dohlíží i nadále z pozice patrona ředitel mítinku Zlatá tretra Ostrava a světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný. Každé kolo má pak tradičně i svého vlastního patrona. K nim všem se připojí i legendární světový rekordman ve skoku dalekém Mike Powel z Kalifornie a kanadský sprinter, olympijský vítěz a světový rekordman Bruny Surin. Letos poprvé mohou rodiče přihlásit své děti do každého z kol on-line. A to už nyní. Jako vždy bezplatně. Na stránkách i profilu na facebooku budete také vždy nalézat novinky, zajímavosti, propozice závodů v jednotlivých městech, fotogalerii a následně výsledky a krátká videa.

Na všechny budou spolu se skvělou zábavou, napětím z boje o vítězství a legendami atletiky čekat v každém městě sladké odměny, malování na obličej, trampolíny a další atrakce. Chybět nebude ani populární sada pro dětskou atletiku Kids Athletics. Právě o její získání soutěží pořadatelská města mezi sebou. Získá ji to z měst, které přiláká na start nejvíce malých běžců a běžkyň. Buďte mezi nimi a pomozte svému městu vyhrát!

Finále Čokoládové tretry dalo zazářit nadějím atletiky

Šňůra běžeckých závodů Čokoládové tretry, která se letos konala v historii podruhé, vyvrcholila 27. červena na Městkém stadionu ve Vítkovicích. I letos přinesla malým závodníkům životní zážitek. Před vyprodaným stadionem nastoupili do svých drah děti vě věku od 4 do 11 let a předvedli co v nich vězí. Obecenstvo fandilo stejně jakoby na dráze byli už slavné celebrity světové atletiky. "Moc jsme si to užili a těšíme se na příští rok. Je to naprosto jedinečná věc. Žádná jiná dětská soutěž nenabízí závod v tak úžasné atmosféře. Děcka závodí téměř ve stejnou dobu jako největší světové hvězdy. Být jim takhle nablízku je strašně motivující," komentovali téměř jednohlasně rodiče. Z osmi měst Opavy, Olomouce, Havířova, Třince, Frýdku-Místku, Bohumína, Prostějova a Ostravy se z více než tisícovky malých atletů probojovali ti nejlepší ve svých kategoriích. Vítězové pak obdrželi čokoládovou repliku slavné křišťálové tretry zrukou legendárních běžkyň Táni Netoličkové-Kocembové a Jarmily Kratochvílové. Novinkou letos byly i miniatury trfejí pro každého finalistu. Pro příští ročník už pořadatelé chystají další příjemná překvapení.

Čokoládová tretra Ostrava

Tak jako počasí nepřálo téměř žádnému závodu letošních „čokoládovek“, nebyla ani Ostrava výjimkou. Bohužel. Desítky let nepamatuje více než padesátiletý závod účast pod tisícovku malých běžců. Letos jich ve větru, zimě a dešti bylo na čtyři sta. Hvězdy světové atletiky mistr světa ve skoku vysokém Jesse Williams, v současnosti nejlepší český kladivář Lukáš Melich a bývalý americký sprinter, toho času úspěšný trenér jednoho z nejlepších atletů světa Kiranyho Jamese, Harvey Glance se při rozdávání podpisů také museli na čas ukrýt po střechy stanů. Věřme, že příští ročník bude úspěšnější a přejme lepší podmínky také finalistům 27. 6. na Zlaté tretře Ostrava.

Roman Šebrle rozdával v Olomouci medaile i úsměvy

19. června proběhlo poslední mimo ostravské kolo Čokoládové tretry. Pro letošní ročník typické chladné a deštivé počasí vystřídala téměř čtyřiceti stupňová vedra. Ani ta ale neodradila téměř dvě stovky soutěžících od boje o zážitek ze závodu na Zlaté tretře. Doslova vřelé atmosféře dodal na jedinečnosti také slavný vítěz z Olympijských her v Aténách a první muž, který pokořil v desetiboji hranici devíti tisíc bodů Roman Šebrle. "Ještě ráno jsem byl přesvědčený, že nebudu moci přijet. Přehnal jsem den před tím pobyt na slunci a probděl celou noc v horečkách, ani ráno mi nebylo nejlépe. Olomouc a ´tretru´ mám ale rád, tak jsem to nevzdal. A vyplatilo se. Moc milý zážitek," komentoval slavný desetibojař. A ač měl vzhledem ke své indispozici "povolen" odjezd před koncem závodů, neodolal a až do úplného závěru naděloval medaile, diplomy a trička. Také autogramů a focení se slavnou hvězdou si užili děti i jejich doprovod. Stejně jako v ostatních kolech pak závody přinesly spoustu kvalitních výsledků malých atletů. Přejeme všem mnoho štěstí do finále a těšíme se na viděnou v posledním, tradičním závodě v Ostravě 25. 6. od 15 hodin.

Čokoládová tretra Frýdek-Místek

Na šestém kole Čokoládové tretry se konečně umoudřilo počasí a malí závodníci i jejich fanoušci mohli strávit ve Frýdku - Místku 12. června odpoledne plné zdravého soutěžení a zábavy bez deště s hřejivými slunečnímu paprsky v zádech. Bylo jich přes dvě stě. Motivací k výkonům jim byla nejen osobní přítomnost mistra světa a olympijského medailisty v hodu diskem, legendárního Imricha Bugára, ale také možnost vidět na vlastní oči závody zkušených vrstevníků. Vložené závody dívek a chlapců na 800 m a 400 m metrů sledovaly s napětím a zájmem. Místní organizátoři ze Slezanu Frýdek- Místek připravili také rekordní počet stanovišť oblíbené dětské atletiky. A rekord zřejmě překonal i tým rádia Orion a to v malování na obličej. Jednoduše skvělá atmosféra. "Jsme rádi, že čokoládovka zavítala i k nám. Je pravdou, že u nás více než z poloviny vítězily děti, které atletiku dělají pravidelně v nějakém oddíle, ale já věřím, že to ty ostatní, kteří třeba nepostoupili do finále na Zlaté tretře, neodradí. Spíš doufám v opak. Že je i jejich rodiče to bude motivovat k pravidelné aktivitě v nějakém oddíle v místě jejich bydliště. Atletika je sice dřina, ale umí být hodně zábavná, jak je vidět právě na takovýchto akcích," okomentoval šéf pořádajícího atletického klubu Josef Nejezchleba. A na další příležitost se o tom přesvědčit na vlastní kůži nemusí zájemci čekat dlouho. Už 19. června mohou využít předposlední šance vybojovat svůj první závod na Zlaté tretře při oblastním kole v Olomouci. Sekundovat jim u toho bude olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle.

Příšerné počasí a přesto víc než stovka dětí v Prostějově

Náměstkyně primátora Ivana Hemerková a Alena Rašková spolu s Janem Železným zahájili páté kolo Čokoládové tretry 5. června v Prostějově. Jan Železný pak statečně navzdory větru i dešti odstartoval jednotlivé běhy. Pořádající atletický oddíl při základní a mateřské škole nesoucí jméno slavného oštěpaře zajistil skvělé podmínky pro závodění i zábavu. „Je škoda, že je taková zima a prší. Dětí by určitě přišlo mnohem víc. Loni jich bylo skoro šest set. Ale přes to počasí obdivuji i ty, které rodiče pustili sportovat za těchto podmínek. Sám bych jako rodič trošku váhal,“ komentoval světový rekordman a patron celé Čokoládové tretry Jan Železný. Pro každého „na bedně“ pak bylo oceněním předání diplomu a medaile z jeho rukou. Nechyběla autogramiáda a spousta focení. Z celého seriálu závodů Čokoládové tretry nás čekají ještě tři kola. Nejbližší 12. 6. ve Frýdku-Místku, kde se účastníci i jejich doprovod setkají s proslulým diskař, medailista ze světových šampionátů Imrichem Bugárem. Stále tak mají malí závodníci šanci vybojovat si zážitek z finále na Zlaté tretře.

V Třinci "čokoládovce" nepřálo počasí

I přes nepřízeň počasí přivítali třinečtí "své" kolo Čokoládové tretry vlídně a se skvělou organizací. Punc velikosti přidala Taťána Netoličková-Kocembová. Československá reprezentantka, halová mistryně Evropy z Göteborgu 1984, dvojnásobná stříbrná medailistka z Mistrovství světa v Helsinkách v roce 1983 na hladkých 400 m a ve štafetě, kde ve složení Matějkovičová, Moravčíková a Kratochvílová zaběhla trať v čase 3:20,32. Tento čas je dodnes českým rekordem. "Moje trať se na ´čokoládovkách´ ještě neběhá, ale začátek pro mladé atlety je to dobrý. Kdo v tak útlém věku může říct, že závodil na Zlaté tretře?", usmívala se současná trenérka vítkovických atletů Táňa Netoličková-Kocembová mezi předáváním diplomů a podepisováním kartiček. Dětí se zúčastnila asi stovka. Chlad a podmračené nebe je však dlouho neudrželi ani přes zábavný program s trampolínami a stolními hrami partnerského rádia Orion. "Srdnatě se popraly o výkon a rodiče je už už nutili do tepla. To se nedá nic dělat. Ale na druhé straně je vidět, kdo má vůli bojovat za každého počasí, kdo se nenechá odradit," komentovala hlavní organizátorka atletického dění v Třinci Emilka Szmeková. Koho odradilo dnešní počasí jistě neodolá pokušení zkusit své štěstí v příštím kole Čokoládové tretry 5. června od 15 hodin v Prostějově za povzbuzení světového rekordmana v hodu oštěpem Jana Železného.

Šárka Kašpárková slavila narozeniny na Havířovské "Čokoládovce"

Nejen krásné přání k narozeninám dostala v pondělí 20. května v rodném Havířově bývalá slavná trojskokanka Šárka Kašpárková, která byla patronkou tohoto kola Čokoládové tretry. Organizátoři oblastního závodu rozšířené Čokoládové tretry ze Startu Havířov připravili nejen jí závod plný smíchu a zábavy. A také skvělých výsledků. Počasí přálo rovněž. "Musím říci, že kdyby se nejednalo o Havířov a čokoládovku moc bych váhala. Jsem teď hodně pracovně vytížená. Ale zase to stálo zato. Radosti dětí a jejich odhodlanosti se prostě nedá odolat. Normálně vždy, když přijedu do Havířova, navštívím i rodiče, ale dnes jsme přijela jen na tuto akci a vracím se do Brna. Ale nelituji vůbec. Díky, děti!" komentovala Šárka Kašpárková, kterou děti i rodiče neustále zasypávali žádostmi o autogram. Celkem odběhly závod dvě stě tři děti. Na hřišti u ZŠ Marie Kudeříkové bylo plno. A účastníci nebyli jen Havířova a okolí. "Dobrý den, ráda bych Vám touto cestou poděkovala za sportovní zážitek. Dcera se zúčastnila včerejší Čokoládové tretry, náš zážitek byl umocněn jejím vítězstvím, ale celkově se nám v Havířově moc líbilo. Nikdy jsem ve vašem kraji nebyli, a bohužel, naše vize byla spíše negativní, ovlivněná zprávami z médií. Přivítalo nás sluníčko, což napomohlo dobrému vjemu, Havířov, alespoň ta část, kterou jsme viděli, mi připomíná Mladou Boleslav... Prostředí a sportovní zázemí školy bylo moc pěkné... Organizace skvělá..." takový komentář přišel organizátorům po závodě například až z Nymburka. Co dodat? Popřát mnoho zdaru při pořádání dalších kol. To příští chystáme už v podělí 27. května v Třinci. A nebude chybět další hvězdné jméno: Táňa Netoličková-Kocembová. Nesmíte chybět ani vy!

Čokoládovka v Opavě táhne

V Opavě si 14. května vyzkoušeli Čokoládovou tretru už podruhé. S úspěchem. Účastníků přibylo. Bylo jich tentokrát přes dvě stě dvacet. Počasí přálo. „Mně se to s dětmi moc líbilo. Jsou spontánní, je vidět, že je to baví. Mají v sobě tolik energie a bezstarostného nadšení. Bezvadná akce,“ znělo z usmívajících se úst překážkářky a stříbrné medailistky z halového Evropy Lucie Škrobákové zatímco přebíhala od autogramiády předávat medaile a diplomy a zodpovědně tak plnit svou roli patronky závodu v Opavě . „Díky dnešní ´čokoládovce´ máme dvaadvacet nových členů oddílu! Určitě k tomu přispěla i akce organizátorů Zlaté tretry, kteří se postarali o odměnu pro nové aktivní atlety formou originálního běžeckého trika,“ spokojeně pronesl Jiří Lesák z místního pořadatelského atletického oddílu Sokol Opava. „Už se těšíme na příští rok. Kromě letošní doplňkové soutěže ve vícebojích fyzické zdatnosti, vymyslíme určitě další novinky,“ dodal. A co připravili pro děti i jejich doprovod pro další kolo, tentokrát v Havířově? To se dozvíme v pondělí 20. května přesně v 15 hodin.

Čokoládovka zná první finalisty

První kolo Čokoládové tretry v Bohumíně přineslo hodně úsměvů i líté boje. První finalisté jsou známi. Počasí organizátorům přálo. Skoro dvě stovky malých atletů předvedlo odhodlané výkony za vydatného povzbuzování bývalé skvělé tyčkařky Daniely Bártové, která dorazila i se svou dcerou. „V Bohumíně jsem ještě nedávno trénovala mrňata, takže to byl takový malý návrat. Snažím se i jinde děti povzbuzovat ke sportování a příležitosti jako je ´čokoládovka´ přímo miluji,“ komentovala rozzářená Daniela. Některé souboje malých hvězdiček přinesly velká dramata. Bez profesionální elektronické časomíry, která je na soutěži už zvykem, by nemohlo být spravedlivě rozhodnuto o vítězi. Nejen vážné závodění však naplnilo slunné odpoledne na atletickém hřišti základní školy Československé armády. Rodiče i děti se také skvěle bavily s rádiem Orion a jeho týmem. Skákalo se na trampolíně, malovalo na obličej, hrály hry. Sejná zábava čeká všechny už zítra od tří hodin v Opavě.

Čokoládovka už brzy - začínáme s Bártovou a Škrobákovou

Boj malých atletů o zážitek z finále před vyprodanou tribunou rekonstruovaného ostravského stadionu začne 13. května v Bohumíně. Stejně jako v dalších městech začnou kvalifikační soutěže od 15 hodin. V Bohumíně se závodí poprvé a povzbudit všechny přijede také bývalá slavná tyčkařka Daniela Bárotvá, která tady dokonce trénovala atletický "potěr".

"Jsme rádi, že jsme se stali spoluorganizátorem tak atraktvního dětského závodu jako je Čokoládová tretra," řekl předseda místního atletického klubu AK Bohumín Zdenek Veselý. "Přínosem je také fakt, že si děti na začátku opožděné sezóny více zazávodí. Zlatá tretra je velkou motivací pro všechny. My závod propagujeme na bohumínských základních i mateřských školách a v rámci městských akcí. Zájem je velký. Odhaduji účast minimálně tří set dětí," doplnil Veselý. A co na to Daniela Bártová? "Já už jsem byla při loňském prvním ročníku rozšířené Čokoládové tretry. V Třinci. Předávala jsem diplomy a medaile. Bylo to pro mě potěšení a určitě to bude bezva zábava také pro všechny závodníky i jejich rodiče. Nenechte si to ujít!".

O den později, v úterý 14. května opět tři hodiny po poledni odstartuje opavské kolo soutěž vynikající překážkářka, stříbrná medailistka z halového mistrovství světa v Turíně Lucie Škrobáková. Sokol Opava hostí akci již podruhé a kromě hlavního závodu nabídne i doprovodný program v podobě disciplín dětské atletiky pro veřejnost. Chybět nebude ani autogramiáda slavné atletky a zábavná show partnerského rádia Orion. "Loni se závodů zúčastnilo celkem přes dva tisíce dětí. Bylo to famózní. V Prostějově jsem se skoro ani na chvíli nedostal z obležení dětí. Člověk má pocit, že tohle má smysl", komentoval patron celé Čokoládové tretry a ředitel Zlaté tretry Ostrava Jan Železný. A jako světový rekordman ani musel s úsměvem dodat: "No, samozřejmě doufám, že rekord z loňska překonáme."

O projektu

Vážení přátelé atletiky, fanoušci Zlaté tretry a budoucí hvězdy,

po jednoznačném úspěchu pilotního ročníku rozšířené Čokoládové tretry, můžeme s radostí prohlásit, že nový ročník jedinečného dětského závodu se pomalu blíží. Termíny jsou stanoveny, počet pořádajících měst se zvýšil o další dvě. Zkušenosti z prvního roku pořádání a zpětná vazba ze strany organizátorů i účastníků přinesla některé úpravy.

Aby i nejmenší závodníci měli možnost získat medaili, diplom a vyzkoušeli si poprvé stupně vítězů, rozdělili jsme kategorii 3 – 5 let a tříletým jsme nechali vlastní prostor. Budou tak oceněni na domácím stadionu a na finále se mohou přijet se svými rodiči podívat. Ve všech městech jsme sjednotili čas zahájení a konání závodů. Snažili jsme se reflektovat všechny připomínky ze strany organizátorů i závodníků a jejich doprovodů. Včetně toho, aby každý účastník finále získal upomínkový předmět na svou první účast na mezinárodním mítinku.

Novinkou pro letošní ročník je snadno dostupný profil akce na facebooku, který má sloužit jako rychlý a spolehlivý prostředek péče o malé účastníky i jejich rodiče. Všechny informace budou samozřejmě k dispozici také zde.

Tolik na úvod. Těšíme se na všechny a přejeme mnoho zdaru.

Jan Železný, ředitel mítinku Zlatá tretra Ostrava,
Alfons Juck, manažer mítinku Zlatá tretra Ostrava,
Oldřich Zvolánek, technický ředitel mítinku Zlatá tretra Ostrava

Přihláška

Kalendář 2014