Zlatá tretra Ostrava

zlatá tretra

Aktuality > Média o nás

Atletická Zlatá tretra bude mít opět skvělé obsazení

Zdroj: Český rozhlas
20.4.2008 | 02:46

Jedním zvrcholů letošního atletického roku bude opět Zlatá tretra. Ostravský mítink už během zimy získal dvě velké hvězdy. Chorvatskou mistryni světa ve skoku vysokém Blanku Vlašičovou a také českou světovou šampionku v hodu oštěpem Barboru Špotákovou. A právě o naší nejlepší atletce roku 2007 bude následující sportovní rubrika.

Narozdíl např. od Vlašičové je Bára Špotáková ochuzena o halovou sezónu, neboť oštěp se pod střechu jednoduše nevejde. Naší rekordmance to však vůbec nevadí.

"Považuji to spíše za výhodu, protože letní sezóna je dlouhá a já mám vždy na konci sezóny atletiky nad hlavu. Teď teprve ze sebe oklepávám únavu a vzpamatovávám se."

Ne některých halových závodech se však oštěpařská mistryně světa přece jen představí, neboť díky své univerzálnosti si může dovolit startovat i v jiných disciplínách.

"Jsem známá, že se v zimě účastním závodů v hale, většinou ve sprintech na 60 a 200 metrů. Díky tomu mám postaráno o všestrannou přípravu, takže chci letos opět startovat na HMR. Je to pro mě také zkrácení dlouhé zimní přípravy, protože jenom trénovat je psychicky náročné."

S pozvánkou na ostravský mítink Špotáková neváhala ani minutu. Před domácímí fanoušky totiž závodí moc ráda.

"Jsem závodní typ a proto ráda závodím u nás, protože povzbuzování diváků mi dělá velice dobře. Na ploše jsem ve svém světě soustředěná sama na sebe, ale zároveň komunikuji s trenérem i svými blízkými. Já se jenom ujišťuji např. u trenéra, který mi řekne, že mám posunout rozběh dozadu, což už vím, ale ta komunikace je pro mě důležitá."

Ačkoliv do OH v Pekingu zbývá ještě sposta času, Barbora Špotáková již na sobě pociťuje olympijský tlak. Vytváří ho však především její okolí.

"Vy mě tím všichni stresujete. Pořád se mluví o olympiádě a já jsem spíše typ, který myslí pouze na další den. Snažím se být v pohodě a nepřemýšlet nad tím, co bude za rok a jak je olympiáda důležitá. Samozřejmě, že ona je důležitá, ale nemohu si to připouštět. Vy mě však k tomu nutíte."

Na olympiádě bude pochopitelně držet palce svým krajanům, ovšem fandt na tribunách jí rozhodně neuvidíte.

"To se absolutně neslučuje s tím, když sám chcete uspět. Negativně by to ovlivnilo váš výkon. Samozřejmě je to složité, když před vámi závodí vaši kamarádi a vy byste je chtěl povzbudit a všechno vidět, ale nejde to."

Jedním z tajných snů organizátorů Zlaté tretry je dostat na dráhu do přímého souboje dva současné nejlepší sprintery světa - Američana Tysona Gaye a Jamajčana Asafu Powella. Ti se však vzájemnému souboji na mítincích zatím vyhýbají. To pro Barboru Špotákovou je naprosto nepředstavitelné, že by zjišťovala, zda se na akcích, kterých se účastní objeví i její největší soupeřky.

"Když mě cokoliv čeká, jakákoliv akce, tak nikdy dopředu nic nezjišťuji. Vědět co nejméně je nejlepší - kdo se moc ptá, moc se dozví. Mně vždy přijde zvláštní, proč je ta stovka tak přitažlivá, medializovaná a dotovaná. Diváci ty sprintery vidí 10 vteřin a přitom např. my oštěpařky jim děláme show hodinu, výškaři ještě déle a je to dramatické, protože se postipně zvyšuje laťka apod. Takže proč je stovka tak atraktivní, to úplně nechápu."

Ostravský mítink Zlatá tretra je naplánován na 12. června.

55. Zlatá tretra Ostrava

20.5. 2016, Městský stadion Vítkovice, Ostrava

Top Athletics
Český běh žen
Sportuj v Ostravě