Zlatá tretra 2020 impozantní navzdory složité sezóně

10. 09. 2020 | 19:28

Letošní 59. ročník Zlaté tretry Ostrava byl, co se týče přípravy a organizace, tím nejsložitějším v historii. Plný nejistot a změn. Přesto přinesl impozantní výkony i diváckou kulisu. Padly zde 2 světové výkony roku v podání Christiana Taylora v trojskoku a Femke Bol na 300 m překážek. K tomu 8 rekordů mítinku, 3 národní rekordy a 1 juniorský národní rekord. Byly překonány 3 nejlepší výkony na území Česka: 150 m muži 15.15 (dříve 15.20), 5000 m muži 12:48.63 (dříve 12:48.81) a 150 m ženy 16.56 (dříve 17.34). Celkem 47 atletů si udělalo osobní rekord a padlo 75 výkonů sezony.

Přesto, že počet diváků byl omezen, fandilo jich v ochozen téměř 5 000. Fantastickou podívanou pak mohli sledovat fanoušci u televizních obrazovek ve 150 zemích světa, kam byl vysílán televizní signál.

Zazářily zahraniční hvězdy světové atletiky i domácí závodníci a závodnice. Jako například dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková, která výkonem 65.19 metrů ovládla souboj oštěpařek. Nebo mílař Filip Sasínek. Ten ve velmi rychlém závodu na 1500 metrů obsadil čtvrté místo, ovšem vylepšil si osobní rekord na skvělých 3:35.02.

Organizátoři věřili a doufali, že diváci uvidí i překonání světového rekordu. Dvěma největším kandidátům se bohužel tento útok nepovedl. Americký koulař Ryan Crouser poslal třikrát své náčiní za 22 metrů a dvakrát za dosavadní rekord mítinku, ve třetí sérii na 22.31 a hned vzápětí na 22.43. "Jsem rád hlavně za ten rekord mítinku, pro ten jsem přijel," hovořil po závodě spokojeně.

Norský překážkář Karsten Warholm také překonal rekord mítinku, jenže on s časem 47.63 úplně spokojený nebyl. Myslel, že běžel ještě o něco rychleji. "To je sport, musíte vždy brát, co dostanete. Jsem ale rád, že jsem tu byl, a bude-li šance někdy příště, vrátím se," vzkázal organizátorům i fanouškům.

Dalším překonaným rekordem tradičního mítinku se mohla pochlubit v běhu na 1500 metrů Faith Kipyegonová. Keňská olympijská vítězka a mistryně světa zaběhla 3:59.05. Jacob Kiplimo z Ugandy svedl v závěru běhu na 5000 metrů fantastický souboj s Etiopanem Selemonem Baregou. Odměnou mu bylo vítězství, osobní rekord a také rekord mítinku. Memoriál Emila Zátopka vyhrál časem 12:48.63. Trojskokan Christian Taylor posunul hodnotu nejlepšího letošního světového výkonu a také rekord mítinku na 17.46 metrů.

Skvělé časy padaly i na netradiční trati 150 metrů. Nizozemka Dafne Schippersová ji prolétla časem 16.56, což je nejlepší evropský výkon a třetí nejlepší čas světové historie na této trati. V závodě mužů zaskočil světového šampiona Ramila Gulijeva i olympijského medailistu Mike Rodgerse nenápadný Arthur Gue Cissé z Pobřeží Slonoviny. Běžel 150 metrů v závodě poprvé a hned z toho byl čas 15.15, kterým se zařadil na sedmé místo historických tabulek.

Hvězda patnáctistovky Jakob Ingebrigtsen šel jako v nedávných závodech z přední pozice a tu udržel až do cíle, tentokrát ve slabším čase, 3:33.92. "Původně jsem tu neměl být, ale jsem závodník, tak proč se dívat v televizi? Ještě včera jsem trénoval úseky a pak jsme se teprve rozhodli a pořadatelé mě sem dostali. Jsem za to rád," uvedl norský mladík. Jeho vítězný běh uzavřel program 59. ročníku mítinku. Na jubilejní ročník se organizátoři těší a připravují už nyní.